T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“İlimizde Lider Çocuk Tarım Kampı” Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 30.5.2018

Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4.sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve o yıl için belirlenen temaya dikkat çekilmektedir.

2018 yılında gerçekleştirilecek kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 21-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında ilimizde 'Lider Çocuk Tarım Kampı' adı altında bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Elif Güntaş İlkokulundan Sınıf Öğretmeni Savaş BEYAZTAŞ eşliğindeki 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 20 kişilik misafir öğrencilerimizin katılımıyla yapılan ve  İl Müdürümüz Sayın  Orhan KAYA' nın öğrencilerle tanışması ve açılış konuşmasıyla 21 Mayıs 2018 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda başlayan etkinliğe; konuların mahiyet ve niteliğine göre, Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi , Veteriner Hekim  gibi konu uzmanları da gönüllü destek verdiler.

İl Müdürümüz Orhan KAYA  açılışta yaptığı konuşmada; tarımın ülke ekonomisindeki önemine vurgu yaparak, toprağın ve doğal kaynaklarımızın korunması için toplumumuzda doğa bilinci ve çevre farkındalığının oluşması gerektiğini, sürekli artan dünya nüfusunun bugün ve gelecekte beslenme sorunuyla karşı karşıya kalacağını, bu nedenle ulusal ve küresel beslenme ve gıda güvenliği için tüm kaynakların ve biyoçeşitliliğin sürdürülebilir kullanımının ve korunmasının önemine vurgu yaparak; bu kapsamda yenilebilir yabani bitkilerin de tanınması, korunması ve ekonomik olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir.  

Açılıştan sonra Ziraat Mühendisi Salim CEBE tarafından yapılan  " Biyoçeşitlilik" ve Yenilebilir Yabani Bitkiler"  konulu sunumun ardından, Gıda Mühendisi Şenay KASUN ÇETİN tarafından "Dengeli Beslenme" konulu sunum gerçekleştirilmiştir.

Öğlenden sonraki bölümünde ise, Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okuluna bağlı Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi ve öğrencilerinden oluşan bir grup tarafından, çeşitli oyunsal faaliyetler yapılarak öğrencilerin eğlenmeleri sağlanmıştır.

Etkinliğin 2. gününde İnönü mahallesi Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Simge Süt  Gıda Üretim İşletmeleri Ziyaret edilerek, sütün üreticilerden toplanılması, işletmeye ulaştırılması ve çeşitli süt  ve süt ürünlerinin üretim süreciyle, et ve et ürünlerinin üretim süreci hakkında öğrencilerin bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Daha sonra Orman İşletme Müdürlüğüne ait Fidanlık gezilerek, öğrencilerin burada yetiştirilen çeşitli orman ağaçları, meyve fidanları ile süs bitkilerini tanımaları ve yetiştiriciliği hakkında kısa teorik ve pratik bilgiler almaları sağlanmıştır. Fidanlık gezisinden sonra Ören Önü Tabiat Parkı adlı gezi ve piknik alanında öğlen yemeği yenilmiş ve ardından çeşitli oyunlar oynanarak öğrencilerin eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanmıştır.

Etkinliğin son gününde İlimiz Mazgirt ilçesine bağlı Arslanyurdu Köyünde  bulunan bir Alabalık üretim ve yetiştiricilik tesisi ziyaret edildikten sonra, yine Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe ve Karşıkonak Köylerinde bulunan bir büyükbaş hayvancılık işletmesi ile bir Kaz çiftliği ziyaret edilmiş, burada Veteriner Hekim Duygu ULAŞ tarafından öğrencilere işletmedeki hayvan ırkları ve hayvanların bakım ve beslenmesi hakkında kısa bilgiler verilmiştir.

 

Program sonunda yapılan törende İl Müdürümüz Orhan KAYA, öğrencilerle etkinlik hakkında sohbet ederek, katılımlarından dolayı öğrencilere teşekkür edip bundan sonraki yaşamlarında başarı dileklerinde bulundu. Öğrencilerinde duygu ve düşüncelerini paylaşmalarının ardından, etkinliğe katılan her öğrenciye Katılım Belgesiyle birlikte hatıra olarak, Bakanlığımızca gönderilen birer sırt çantası ve birer adet bakır plaket verilerek etkinlik tamamlanmıştır.