T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TUNCELİ İLİ 2018 YILI BALIKLANDIRMA FAALİYETLERİ

Yayın Tarihi : 2.7.2018

Bakanlığımızca yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında İl Müdürlüğümüzce Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nden temin edilen 40.000 adet pullu sazan yavrusu, 29.06.2018 tarihinde Pertek İlçemize bağlı Günboğazı Köyü sınırları içinde bulunan Günboğazı Göletine bırakılmış olup, bu faaliyetlerimiz sonraki yıllarda da devam edecektir.

Balıklandırmadaki amacımız, su ürünleri kaynaklarındaki doğal türleri ve ekolojik dengeyi korumak, ekonomik değere haiz balık türleri avcılığının sürdürülebilirliğini sağlamak, biyolojik çeşitliliği artırarak amatör olta avcılığının gelişmesine katkı sunmak ve bunların yanında da vatandaşlarımızın beyaz et ihtiyacını karşılamaktır. İnsanların çevreyi bilinçsizce kirlettiği ve yine bilinçsizce avlanarak birçok su ürününün varlığını tükenme noktasına getirebildiği düşünüldüğünde, balıklandırma faaliyetlerinin önemi daha da artmaktadır.

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında göletlere bırakılan yavru balıkların korunmasına vatandaşlarımızında katkı sunması ve en az bir kez üremelerine zaman tanınması gerekmektedir. Amatör balıkçılarımızın avlanma dönemlerine dikkat ederek bırakmış olduğumuz bu balıkları üç yıldan önce avlamamaları, avlanma sırasında olta ve iğne sayısına, resmi avlanma günlerine, yasal avlanma dönemlerine, günlük avlanabilir balık adedine ve miktarına, balıkların yasal avlanma boylarına dikkat etmeleri ile sürdürülebilir su ürünleri avcılığı mümkün olacaktır.