T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EĞİTİM KURUMLARINDA GIDA DENETİMLERİ

Yayın Tarihi : 5.10.2018

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber ilimizde bulunan eğitim kurumlarında faaliyet gösteren kantin, yemekhane, çay ocağı ve kafeterya işletmelerinde gıda denetimlerine hız verildi.

İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlilerince ilimizde bulunan kamu ve özel okullar,  yatılı okulların pansiyonları, üniversite ve üniversite öğrencilerine hizmet veren kamu ve özel öğrenci yurtlarında faaliyet gösteren kantin, yemekhane, çay ocağı ve kafeterya işletmelerinde gıda denetimleri yapıldı. İşletmelerin fiziki koşulları, ürünlerin etiket bilgileri ve muhafaza koşulları ile yemek üretim alanlarında genel hijyen koşullarının uygunluğu ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik yapılan denetimlerde tespit edilen eksikliklere ilişkin işletmelere süre verildi. Çalışan personelin hijyen eğitim belgeleri, işletmede uygulanan ilaçlama işleminin kontrol ve izleme formları kontrol edildi.

Bakanlığımızca yürütülen program çerçevesinde tüm eğitim kurumlarında faaliyet gösteren gıda işletmeleri dönemde en az bir defa olmak üzere yılda en az iki defa denetlenmekte olup, gerekli görüldüğü durumlarda ürünlerden numuneler alınarak insan sağlığı ve Türk Gıda Kodeksine uygunluğu açısından analize gönderilmektedir.

Gıda işletmeleri ya da gıda ürünleri ile ilgili uygunsuzlukla karşılaşılması durumunda, Alo 174 Gıda Hattı'na yada İl Müdürlüğümüze ihbar ve şikayetlerinizin bildirilmesi, ilimizde gıda güvenliğinin ve tüketicilerimizin sağlığının korunması için önem arz etmektedir.

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve çocuklarımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasında aksaklık yaşanmaması için yürüttüğümüz denetimlerin takip ve kontrolleri devam edecektir.